Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

on
Categories: Petvoda

Evde yaşayan kedilerin tırnakları törpülenmediğinde hem biz sahipleri için hem de onlar için rahatsız edici olabilir. Hatta tırnakların törpülenmemesi kedilerin rahat yürüyememesine de neden olabilir. Kedinizin kendi kendine tırnaklarını törpülemesi için bir kedi tırmalama tahtası veya platformu almanızda yarar vardır.

Evde yaşayan kedilerin tırnakları çok uzadığında perdelere, koltuk veya masa örtülerine takılabilir. Bu takılmalar zamanla rahatsız edici bir hal alabilir. Sizin de evcil hayvanınızın tırnakları çok uzadıysa kedi tırnak makası yardımı ile onların tırnaklarını kesebilirsiniz. Fakat tırnak kesme işlemini gerçekleştirmeden önce dikkat etmeniz gereken bir husus vardır, o da; kedinizin dışarı çıkan bir kedi olup olmadığıdır. Kediniz zaman zaman dışarı çıkıyorsa tırnaklarını asla kesmeyin. Çünkü kediler kendilerini pençeleri ile savunduğundan dışarı çıktığında eğer bir kavgaya karışırsa dayak yiyebilir ve muhtemelen de yaralanır. Bu yüzden kendilerini savunması için dışarı çıkan kedilerin tırnakları kesilmemelidir.

Kediniz dışarı çıkmıyorsa ve tırnakları çok uzun, onu rahatsız edecek hale geldiyse, hatta sizde de küçük yaralanmalara sebep oluyorsa tırnaklarını kesebilirsiniz. Kedi tırnak kesimini kendiniz gerçekleştiremiyor veya evcil hayvanınıza zarar vermekten çekiniyorsanız veteriner hekime götürerek orada tırnak kesimi yaptırmanız daha iyi olur.